Tlouštíci na talíři: Jak vybrat ty nejšťavnatější?

Tlouštíci

Výběr druhu tloušťů

Tloušť je v České republice oblíbenou rybou mezi rybáři. Jeho bojovnost a chutné maso z něj dělají lákavý cíl. Existují však různé druhy tloušťů, které se liší velikostí, chováním a prostředím, ve kterém se vyskytují. Při výběru druhu tlouště pro rybolov je důležité zvážit několik faktorů. Mezi nejběžnější druhy tloušťů v České republice patří tloušť obecný a tloušť Střevle. Tloušť obecný je největším druhem tlouště a může dorůstat délky až 80 cm. Vyskytuje se v tekoucích vodách s kamenitým nebo štěrkovým dnem. Tloušť Střevle je menší druh tlouště, který dorůstá délky maximálně 40 cm. Obývá menší toky a říčky s písčitým nebo bahnitým dnem. Pro začátečníky je vhodnější lovit menší druhy tloušťů, jako je tloušť Střevle. Jsou méně opatrní a snáze se chytají. Zkušenější rybáři se mohou zaměřit na lov tlouště obecného, který představuje větší výzvu. Při výběru druhu tlouště je důležité zohlednit také rybářské podmínky a techniku lovu.

Původ a čerstvost

Tlouštíci, tihle stříbrní krasavci našich řek, jsou známí svou vybíravostí. Co se týče jídla, nevezmou jen tak něco. A už vůbec ne co je staré a okoralé. Čerstvost potravy je pro ně naprosto zásadní. Vždyť i my, když si dáme rybu, chceme aby byla čerstvá, že? U tlouštíků to platí dvojnásob. Jsou to gurmáni a jejich chuťové buňky touží po tom nejlepším. Proto si pochutnají na larvách vodního hmyzu, které si sami aktivně loví. Nepohrdnou ani drobnými korýši a červy, které najdou na dně. A když je příležitost, smlsnou si i na hmyzu, který spadne na hladinu. Právě pestrost jejich jídelníčku je důvodem, proč je maso tloušťů tak ceněné. Je totiž lahodné a má jemnou, nasládlou chuť.

Velikost a hmotnost

Tlouštíci patří mezi naše větší kaprovité ryby. Dorůstají běžně délky 40-60 cm a hmotnosti 2-4 kg. V příznivých podmínkách se však mohou vyskytovat i jedinci přesahující délku 80 cm a hmotnost i více než 10 kg. Takoví obři jsou ale spíše vzácností a setkání s nimi je pro rybáře nezapomenutelným zážitkem.

Velikost a hmotnost tloušťů se liší v závislosti na dostupnosti potravy, teplotě vody a dalších faktorech. Obecně platí, že tloušti z hlubších a na potravu bohatších vod dorůstají větších rozměrů než jejich kolegové z menších toků a rybníků.

Stejně jako u jiných druhů ryb, i u tloušťů platí, že samice bývají o něco větší a těžší než samci. Rozdíl ve velikosti mezi pohlavími není nijak markantní, ale zkušený rybář ho dokáže rozpoznat.

Cena a dostupnost

Tlouštíci patří mezi cenově dostupnější ryby, což z nich dělá oblíbenou volbu pro běžné strávníky. Jejich cena se liší v závislosti na ročním období, dostupnosti a způsobu chovu. Obecně platí, že tlouštíci z lokálních sádek a rybníků budou cenově výhodnější než tlouštíci z dovozu. Cena za kilogram se pohybuje od 100 do 250 Kč.

Ryby obecně, a to včetně tlouštíků, představují zdravou a chutnou součást jídelníčku. V porovnání s masem obsahují ryby méně tuku a jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Zdravý životní styl ale neznamená nutně vysoké výdaje. Při nákupu ryb se vyplatí sledovat sezónní nabídky a ptát se po lokálních produktech.

Zpracování a skladování

Tlouštíci, ač v české kuchyni oblíbení, vyžadují při zpracování a skladování určitou péči. Jejich specifická chuť a aroma, dané prostředím, ve kterém žijí, se snadno znehodnotí, pokud se s nimi nezachází správně. Po výlovu je ideální tlouštíky co nejrychleji zbavit vnitřností. Rychle se kazí, proto je důležité pracovat svižně. Následně je důkladně propláchneme studenou vodou, abychom odstranili zbytky krve a nečistot.

Pro odstranění typického bahnitého aroma, které může některým lidem vadit, je vhodné naložit tlouštíky na několik hodin do mléka. Mléko neutralizuje nežádoucí pachy a zároveň maso zjemní. Pokud nemáme mléko po ruce, postačí i voda s trochou octa.

Tlouštíky můžeme skladovat v chladničce, a to nejlépe ve vzduchotěsné nádobě. Takto nám vydrží čerstvé 1-2 dny. Pro delší uchování je vhodné zvolit mrazení. Před zamrazením je vhodné tlouštíky osušit a zabalit do potravinové fólie nebo uložit do mrazicího sáčku. Takto nám vydrží v mrazáku až 3 měsíce.

Stejně jako tlouštíci, i ostatní druhy ryb vyžadují šetrné zacházení. Ryby obecně patří mezi rychle se kazící potraviny, proto je důležité dbát na jejich čerstvost a správné skladování. Vybírejme si ryby s lesklou kůží, čirýma očima a červenými žábrami. Čerstvá ryba by měla mít také příjemnou vůni.

Po zakoupení je vhodné ryby co nejrychleji zpracovat. Pokud to není možné, uchováváme je v chladničce při teplotě do 4 °C, a to maximálně 2 dny. Pro delší uchování volíme opět mrazení.

Správným zpracováním a uskladněním ryb si zajistíme, že si jejich chuť a nutriční hodnoty vychutnáme v plné míře.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: nakupování

Autor: Jáchym Nový

Tagy: tlouštíci | ryby