Tisknete jako o život a peněženka pláče? Víme, jak náklady za tisk minimalizovat

Tištěné dokumenty se díky digitalizaci pomalu stávají minulostí, ale stále je spousta situací, kdy se bez nich neobejdeme. Ať už tisknete dokumenty do práce, fotky z dovolené nebo materiály pro studium, náklady na tisk se můžou vyšplhat do nečekaných výšin. Naštěstí existuje spousta fíglů, jak ušetřit a zkrotit divokou tiskárnu. Neznáte je? Základní tipy a triky vám prozradíme v tomto článku.

Myslete ekologicky i ekonomicky

Než něco vytisknete, zamyslete se, zda je to opravdu nezbytné. Mnoho dokumentů si bohatě vystačí s digitální verzí. Ušetříte papír i toner. Pokud tisknout musíte, zkuste si dokument nejprve prohlédnout v náhledu a vytisknout jen ty stránky, které jsou skutečně důležité.

Papír není "jen" papír

Víte, že ne každý papír se hodí pro každý tisk? Pro běžné dokumenty postačí recyklovaný papír, který je levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Na fotky a důležité dokumenty si ale raději vyber kvalitní papír, který zajistí perfektní výsledek.

Toner a inkoust – největší žrouti peněz

Originální tonery a cartridge můžou prodražit tisk i o stovky procent. Zvažte proto alternativní náplně od jiných výrobců, které jsou často mnohem levnější a přitom nabízí srovnatelnou kvalitu. Dobrou volbou jsou například tonery do tiskáren z Tonerdepot.

Zmíněný prodejce nabízí tonery Xerox i ostatní běžně poptávané značky. Jsou levné, a přitom vysoce kvalitní - bez rizika při tisku.

Černobílý vs. barevný tisk

Barevný tisk je sice vizuálně atraktivní, ale taky mnohem dražší. Pokud tedy tisknete dokumenty, které nepotřebují barevné zobrazení, zkuste je vytisknout černobíle. Ušetříte tak značnou část nákladů.

Využívejte chytré funkce tiskárny

Moderní tiskárny nabízí spoustu chytrých funkcí, které vám pomohou ušetřit. Zkuste například tisknout oboustranně, čímž snížíte spotřebu papíru na polovinu. Další možností zmenšit písmo či celkově optimalizovat rozvržení stránky a tisknout více obsahu na jeden list - ušetříte barvu i papír.

Sdílejte a ukládejte

Místo tisku dokumentů pro kolegy či spolužáky je zkuste sdílet elektronicky (např. na cloudovém úložišti). Ušetříte papír i toner - dokumenty budou navíc dostupné pro všechny na jednom místě.

Pečujte o tiskárnu

Pravidelná údržba tiskárny je důležitá pro její bezproblémové používání a zároveň pomáhá snižovat náklady na tisk. Čistěte i trysky a včas vyměňujte tonery, tiskárna se vám odvděčí úspornějším chodem.

Jak vidíte, stačí se trochu snažit a můžete nejen ušetřit peníze, ale zároveň udělat malou službu životnímu prostředí.

Publikováno: 18. 03. 2024

Kategorie: nákup

Autor: Radka Nováková