Nakupujte kvalitní baklažány a připravte si lahodná jídla doma!

Baklažán

Co je baklažán a jak ho poznat?

Baklažán, také nazývaný lilek nebo patlánek, je oblíbenou zeleninou pocházející z Indie. Patří do čeledi lilkovitých a je příbuzný bramboru a rajčatů. Baklažán je ovocem rostliny, i když se běžně považuje za zeleninu kvůli své chuti a použití v kuchyni. Je charakteristický svou tmavě fialovou barvou a hruškovitý tvar s lesklou slupkou. Při výběru byste měli vybírat baklažány s pevnou slupkou bez známek poškození nebo skvrn. Baklažány s menšími semeny jsou obvykle jemnější a méně hořké na chuť.

Jak vybrat čerstvý baklažán v obchodě?

Při výběru čerstvého baklažánu v obchodě je důležité vybrat plod s hladkou a lesklou slupkou bez známek poškození nebo skvrn. Baklažán by měl být těžší, což naznačuje, že je zralý. Pokud stisknete baklažán prstem a otisk zůstane, znamená to, že je přezrálý. Důležité je také zkontrolovat stopku - měla by být světlá a zelená. Vyhněte se baklažánům s jemnými vrásčitými skvrnami, což může naznačovat hořkost. Nakonec si ověřte, zda není plod příliš měkký nebo naopak tvrdý - správný baklažán by měl být mírně pružný.

Nejlepší způsoby skladování baklažánu doma.

Nejlepší způsob, jak skladovat baklažány doma, je držet je mimo lednici při teplotě kolem 12-15 °C. Pokud jsou v chladničce, umístěte je do oddělené gaveta s vysokou vlhkostí. Baklažány by neměly být umyté před skladováním, aby se zabránilo rychlému znehodnocení. Ideální je skladovat je na tmavém a suchém místě, kde mají dostatek vzduchu. Při správném skladování mohou baklažány vydržet až týden.

Recepty a tipy na přípravu chutných jídel s baklažánem.

Recepty s baklažánem mohou být skvělým způsobem, jak obohatit jídelníček. Jednoduchý recept je pečený baklažán se zakysanou smetanou a česnekem. Stačí nakrájet baklažán na plátky, osolit, nechat odstát a poté péct v troubě. Další možností je příprava klasického italského parmazánového risotta s grilovaným baklažánem. Stačí restovat rýži s cibulí a česnekem, zalít vývarem a přidat grilované plátky baklažánu a parmazán. Pro milovníky pikantních chutí je ideální recept na arabskou babaganuš - pomazánku z pečených baklažánů, která se podává s chlebem nebo zeleninovými tyčinkami. Baklažány lze také použít jako náhradu masa v vegetariánských pokrmech, například při přípravě lasagní nebo parmazánů. Inspirací mohou být i recepty z asijských kuchyní, jako například thajské curry s grilovaným baklažánem a kokosovým mlékem nebo japonské miso polívky s pečeným baklažánem. Možností je mnoho, stačí si vybrat ten pravý recept pro vaše chuťové buňky!

Zdravotní benefity konzumace baklažánu.

Zdravotní benefity konzumace baklažánu jsou mnohostranné a prospěšné pro lidské zdraví. Baklažán obsahuje vysoké množství vlákniny, která podporuje trávení a udržuje zdravou střevní mikroflóru. Dále je bohatý na antioxidanty, jako je vitamín C a katechiny, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a snižují zánětlivé procesy v těle. Baklažán také obsahuje hořčík, draslík a vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci srdce, svalů a nervové soustavy. Konzumace baklažánu může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporovat hubnutí díky nízkému obsahu kalorií a tuku. Celkově je baklažán skvělým doplňkem stravy pro udržení celkového zdraví a vitality.

Baklažán v různých kuchyních světa - zajímavosti a inspirace.

Baklažán, který je považován za jednu z nejoblíbenějších zelenin ve Středomoří, se využívá v mnoha kuchyních světa. V italské kuchyni je oblíbený například recept Melanzane alla Parmigiana, což je vrstvená pečená směs baklažánu, rajčat a sýra parmazán. V turecké kuchyni se často podává jako baklažan dolması - plněný baklažán nádivkou z masa, rýže a bylinek. V indické kuchyni je pak oblíbeným jídlem Baingan Bharta - smažený baklažán smíchaný s kořením a rajčaty. Baklažán tak přináší do různých kulinárních tradic po celém světě zajímavost a inspiraci pro nové chuťové kombinace.

Publikováno: 25. 03. 2024

Kategorie: nákup

Autor: Radka Nováková

Tagy: baklažán | zelenina